2024.02.26 (Hétfő), 08:00

Olaszország ellen folytatta a 2025-ös Európa-bajnoki selejtezők sorozatát a magyar férfi kosárlabda-válogatott, nemzeti csapatunk hazai környezetben, Szombathelyen fogadta a taljánokat. Mindkét együttes a javítás reményében lépett pályára, az olaszok Törökországban maradtak alul 87-80 arányban az első játéknapon, míg Gasper Okorn legénysége Izlandon szenvedett 70-65-ös vereséget.

A mieink a Váradi – Perl – Hanga – Golomán – Keller ötössel futottak ki a parkettre, míg az olaszok a Spissu – Petrucelli – Procida – Tessitori – Polonara felállásnak szavaztak bizalmat.

Három olasz támadólepattanóval indult a derbi, negyedik nekifutásra be is talált Polonara. Hanga duplával, Golomán triplával kezdett hazai oldalon, Keller viszont valamivel több, mint 3 perc alatt megkapta második személyi hibáját. Polonara és Tessitori tripláival hattal léptek el az olaszok, Hanga kosarával zárkóztunk (8-12). Spissu is betalált kintről, erre egy 7-0-s futással feletünk Hanga, Somogyi és Hopkins révén – bár kilenc perc alatt hét támadópattanót szedtek vissza az olaszok, egyelőre 33%-kal céloztak mezőnyből, így nem tudtak komolyabb előnyt kialakítani (15-17).

Pajola befutást követő ziccerévelindult a második etap, Ricci pedig egy eladott labdát követően büntetett közelről. Somogyi találta meg Benkét, aki zsákolással fejezte be a gyorsindítást, majd ismét a Falco bedobója villant (19-24). Vojvoda dudaszós hármasára Severini felelt távolról, Gasper Okorn kért időt a negyed felénél – főként a 18-10-es lepattanó-arány szorulhatott javításra magyar oldalon (22-29). Benke és Hanga jóvoltából gyors öt pontot szereztünk, ezúttal Gianmarco Pozzecco rendelte magához játékosait, de a pauza nem zavarta meg válogatottunkat, Perl trojkájával már nálunk volt az előny (30-29). Egyértelműen kinti dobásainknak köszönhettük szűk előnyünket, Hopkins másodszor is eredményes volt a hármasvonal mögül, összességében 50%-kal tripláztunk (6/12) a félidő utolsó két percéhez érve. A nagyszünetre Perl büntetőinek köszönhetően 37-36-os előnyben mehettünk, pattanózásban sikerült 19-15-re zárkóznunk, gyorsindításból pedig 12 pontot szereztünk az olaszok kettőjével szemben.

Másfél perc alatt 7-0-lal nyitottak a vendégek a fordulást követően, Hanga kosara szakította meg sorozatukat. Lendületben maradtak a fehér-kékek, Polonara, Procida és Petrucelli is betalált, míg tőlünk csak Perl volt eredményes, 41-51-nél ismét Gasper Okorn hívta magához csapatát. Öt perc elteltével 17-4-re nyerte a negyedet Olaszország, három perc múlva pedig már 21-4-re – újfent időt kellett kérnie Okorn mesternek, hiszen 11-0-s futásban volt éppen Olaszország (41-59). Pajola ziccerével a húszat is átlépte a differencia, végül 18 pontos hátránnyal fordulhattunk a záró felvonásra (46-64).

Ricci dupláival indult a negyedik negyed, majd Pajola hintett trojkát, ezt a játékrészt is 7-0-lal indították az olaszok. Képtelen volt a gyűrűbe találni válogatottunk, 30 pont fölé nőtt a különbség – Keller duplájával 48-78-at mutatott az eredményjelző. Vojvoda hármasával léptük át az 50 pontot, de az utolsó 3-4 percben már rutinosan ügyelt arra az olasz csapat, hogy kézben tartsa a végjátékot. 54%-kal céloztak mezőnyből a második húsz percre jelentősen faljavuló taljánok, a festékből 12-vel több pontot szereztek, mint a magyarok (24-36), míg lepattanózásban ismét elléptek (22-36). Ezek együttese, no meg a 40% fölötti triplázás együtt már sok volt a magyar válogatottnak, amely így két vereséggel nyitotta a 2025-ös Eb-selejtezők sorát. Folytatás novemberben, amikor is Törökországgal vív két mérkőzést válogatottunk - az elsőt 22-én idegenben, a másodikat 25-én hazai környezetben.

Magyarország – Olaszország 62-83 (15-17, 22-19, 9-28, 16-19)

FIBA Eurobasket 2025 Qualifiers, 2. játéknap

Arena Savaria, Szombathely

Játékvezetők: Paulo Marques (Portugália), Gvidas Gedvilas (Litvánia), Ilias Kounelles (Cipruy)

Magyarország: Váradi 2, Perl 12/3, Hanga 11, Golomán 7/3, Keller 4. Csere: Vojvoda 8/6, Somogyi 2, Benke 7/3, Hopkins 9/6, Tóth -, Lukács -. Szövetségi kapitány: Gasper Okorn

Olaszország: Spissu 6/6, Petrucelli 9/3, Procida 9/3, Tessitori 12/3, Polonara 10/6. Csere: Casarin -, Ricci 6, Mannion 4, Bortolani 12/6, Pajola 9/3, Severini 5/3, Caruso 1. Szövetségi kapitány: Gianmarco Pozzecco